LICEUL TEHNOLOGIC
RUCAR-ARGES

LICEUL TEHNOLOGIC  VICTOR SLAVESCU  RUCAR

PROIECTE  derulate in anul scolar 2017-2018

Un corp sanatos, o alimentatie naturala, un mediu curat-proiect judetean

Scop- "Promovarea chimiei prin metode alternative, interdisciplinare, impactul chimiei asupra mediului, precum si încurajarea cercetarii stiintifice, a creativitatii în învatamântul preuniversitar românesc în conformitate cu standardele educationale europene".

SOFTUL EDUCATIONAL-fereastra spre cunoastere

Motto:Cultura informatica trebuie sa devina parte integranta din cultura generala

Proiecte Antidrog ÎMPREUNA-2015

CEL MAI BUN TÂMPLAR- concurs scolar judetean

SA STII MAI MULTE-SA FII MAI BUN !

Motto: Inca un pas catre dezvoltarea abilitatilor de viata

STRATEGIA NATIONALA DE ACTIUNE COMUNITARA-SNAC

Strategia Naţională de Acţiune Comunitară presupune antrenarea în acest program a unui număr semnificativ de voluntari din rândul elevilor și cadrelor didactice.

Activităţile zilnice ţin de participarea voluntarilor în procesul instructiv-educativ al elevilor cu situație materială precară, iar cele săptămânale ţin de organizarea unor activităţi mai ample de genul proiectelor educaționale desfășurate sub forma unor activități practice, excursii, vizite efectuate la diferite centre din localitate.

Proiectul COMENIUS REGIO-Asigurarea calitatii instruirii  practice pentru integrare profesionala si dezvoltare locala- 2010 - 2012.

Scop: Proiectul promoveaza cooperarea între institutii locale si regionale implicate in educatie a autoritati locale, scoala, organizatii neguvernamentale.

Coordonator: Consiliul Local Rucar,

Parteneri: Asociatia Patronala Rucar,  Liceul Tehnologic Victor Slavescu Rucar, Camera Municipala de Setubal, Portugal si Fundacao Escola Profisional de Setubal - o localitate partenera din Portugalia.

Programul Erasmus +K2- GENERATIA DESTEAPTA-

Scop:”Potentialul telefonului deștept și resurse educaționale pentru generația tânără”,

Parteneri europeni :  Italia (coordonator), Spania, Belgia, Letonia si Romania

Coordonator : Antrec Argeș